Популярне

Людські стереотипи

Щоб зрозуміти, яку роль відіграють стереотипи в житті людини, потрібно розібратися з самим поняттям «стереотип». Якщо відкинути наукові класифікації, то це поняття можна трактувати як фільтр, побудований на досвіді минулого, через який людина сприймає теперішні події.

У словниках стереотип означає «кліше», «шаблон», що також можна застосувати до життя людини. Тобто стереотип - це закріплене ставлення до подій.
Деякі вважають, що стереотип - це щось незначне, що не має особливого впливу на життя людини. Можна категорично заявити, що це приголомшливо помилкова думка. Людина мимоволі насаджує у своє життя шаблони, які будуються на основі минулого досвіду,  громадської думки і дуже часто вкладені з дитинства батьками. Поступово наше життя стає обмеженим через величезну кількість «стін», що виростають з вини стереотипів. Однак багатьох це влаштовує, коли не потрібно приймати самостійні рішення, а керуватися інструкцією до дій, продиктованою нам нормами суспільства.
Стереотипи можна розділити на такі, що виникли з особистого досвіду, і на ті, які приходять  через думку громадськості. До слова, стереотипи, які нав’язуються людині суспільством, можуть бути доволі небезпечними. Взяти хоча б націоналістичні погляди, які закликають викорінювати з нашої країни чужинців. Щоправда, існують і більш «милі» стереотипи, наприклад,  «техніка в руках жінки - купа металобрухту в руках мавпи». Вся ця призма усталених понять може добре зіпсувати міжособистісні відносини, базуючись лише на тому, що це хтось колись сказав.
Проте варто зауважити, що не всі суспільні стереотипи настільки згубні. Наприклад, якщо йде на вулиці дощ, ми беремо парасольку, а в день народження вітаємо іменинника. «Сірники дітям не іграшка» - ці слова актуальні й досі.
Якщо у вас немає «імунітету» на стереотипи людей, то суспільство вас поглине і повністю обмежить доступ до щасливого життя. Звучить неприємно, але дуже близько до істини. Адже саме в боротьбі із загальноприйнятими нормами (в розумних межах) народжується особистість. Становлення цієї особистості йде в процесі вироблення своєї думки, відмінної від загальноприйнятої. В чому це виражається? Зауважте, осінні і зимові тони одягу в основній своїй масі - темні. Яскраві кольори (особливо кислотні) не схвалюються, тому що це осінь, і все повинно відповідати порі року. А вам подобаються жовті черевики і яскраво-зелений шарф! Все, ви порушили стереотип, ви самовиразилися.
Але варто повторити, що самовираження має бути в розумних межах, не переходити межу нормальності. Адже є такі особистості, які на шляху до самовираження покривають своє тіло тату і населяють його сережками для пірсингу до такої міри, що стають схожими на подушечку для шпильок. Проте це вже справа кожного.
Ще можна відзначити стереотип, дотичний до сексуальних меншин. Тут маса думок «за» і «проти». Особливо цікава думка батьків, в родині яких таке «явище» проявилося. Одні батьки займають позицію непохитності: «Немає у нас більше дитини!». Інші ж, змирившись  з цим, все-таки піддаються батьківським почуттям, кажучи, що нехай так, аби був здоровий і щасливий.
Важко судити, та й не наша це справа, але ж це теж стереотип. Адже орієнтація не впливає на людські якості. Скільки ж є «правильних хлопців», які роблять мерзенні справи, і скільки «нетрадиційних» рятують людські життя.
У житті важливо мати свої цінності і розуміти, що скільки людей, стільки й думок. Головне, живучи за своїми принципами, не шкодити іншим.
 

Оксана Москалюк
Всі статті автора

Суспільство

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією